İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğü

EĞİTİM ALTYAPISININ GÜÇLENDİRİLMESİ, KRİZ ZAMANLARINDA HERKES İÇİN EĞİTİM I, II & III VE TEMİZ ENERJİ VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖNLEMLERİ PROJELERİ 10. YÖNLENDİRME KOMİTESİ TOPLANDI

EĞİTİM ALTYAPISININ GÜÇLENDİRİLMESİ, KRİZ ZAMANLARINDA HERKES İÇİN EĞİTİM I, II & III VE TEMİZ ENERJİ VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖNLEMLERİ PROJELERİ 10. YÖNLENDİRME KOMİTESİ TOPLANDI

Projelerimiz kapsamında yılda iki defa gerçekleştirilen ve uygulama paydaşlarının bir araya geldiği Yönlendirme Komitesi Toplantılarının 10.'su 16 Ekim 2023'te Ankara'da düzenlendi.

Altyapı ve Enerji Verimliliği Önlemleri Projeleri olarak 2 oturumda hibrit olarak gerçekleştirilen toplantıların ilk oturumunda Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi ve Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim I, II & III Projeleri, ikinci oturumunda ise Temiz Enerji ve Enerji Verimliliği Önlemleri Projesi dahilinde bir araya gelindi.

Toplantılara Millî Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Özcan DUMAN, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Yeşil Kalkınma ve Kapsayıcı Büyüme Yöneticisi Christian BALLARO, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Program Yöneticisi İlhan GULTEKİN, KfW Güneydoğu Avrupa ve Türkiye Belediye ve Sosyal Altyapı Başkanı Arne GOOS, KfW Ankara Ofis Direktörü Kirk MILDNER  Kıdemli Proje Yöneticisi Nils MADENBACH, Jülide OĞUZ, Dünya Bankası Kıdemli Afet Risk Yönetimi Uzmanı ve Takım Lideri Salih Buğra ERDURMUŞ, Kıdemli Çevre ve Eğitim Uzmanları Husein ABDUL-HAMİD ve Yondela Tembakazi SILIMELA ve İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğü Proje Uygulama Birimi katılım sağladı.

Toplantıların açılış konuşmalarını gerçekleştiren İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Sayın Özcan DUMAN,  "Projelerimizde bir yandan ihtiyaçlar çerçevesinde kapsamlı bir yatırım perspektifi ortaya konulmaktayken, diğer yandan çocuklarımızı yeni okullarına zamanında kavuşturabilmek için inşaatlarımız durmadan devam etmektedir. Ülkemizin yaşadığı deprem felaketi ve pandemi sürecine rağmen uygulama birimindeki uzmanlarımız çalışmalara bir gün bile ara vermemiştir.

2022 yılında 2.385 adam-gün gerçekleşen saha denetim çalışmaları, 2023'ün ilk üç çeyreğinde yaklaşık 2.000 adam-güne kadar ulaşmıştır. Proje Uygulama Biriminin tüm bu fedakârlıklarının arkasında yatan en önemli neden hiçbir çocuğumuzu geride bırakmama inancıdır. Bugüne kadar 173 okulumuzu tamamlayarak teslim etmiş bulunmaktayız" dedi.

"Gelinen noktada sağlanan başarı için tüm tarafları tebrik ediyorum."

Oturumda söz alan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Yeşil Kalkınma ve Kapsayıcı Büyüme Yöneticisi Christian BALLARO, "Amaçları yüksek olan bir programın parçasıyız. Projelerimizde inşa ettiğimiz okullar deprem ve afet süreçlerinde bölgedeki insanlara çok faydalı oldu, tüm çocuklarımızın eğitim fırsatlarının artırılması için çok özel bir anlam taşıyor. Projenin geldiğin noktayı ve iş birliğimizi başarılı olarak değerlendiriyoruz." dedi.

Altyapı projelerinin arından başlanan Temiz Enerji ve Enerji Verimliliği Önlemleri Projesi Yönlendirme Komitesi Toplantısı Millî Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Özcan DUMAN'ın açılış konuşmalarıyla başladı.

"Ekim 2023 itibariyle brüt finansal değeri 39 Milyon TL olan 14,8 MWh'lık elektrik enerjisi ürettik."

Özcan DUMAN, "Projenin birinci ve üçüncü bileşenlerini yani Çatı üstü Güneş Enerji Santralleri (1. Etap) ve Enerji Verimliği Dönüşümleri bileşenlerini tamamlamış olduğumuzu sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Devreye aldığımız 3 Fast Track okulumuz dahil Çatı üzeri Güneş Enerji Santrali kurulumu yaptığımız 50 okulumuzda Ekim 2023 itibariyle brüt finansal değeri 39 Milyon TL olan 14,8 MWh'lık elektrik enerjisi ürettik. 77 binada üretilen enerji mahsuplaşma ile Adıyaman ilinde 96, Diyarbakır ilinde 12, Gaziantep'te 92, Kahramanmaraş'ta 6, Kilis'te 12, Konya'da 38, Mersin'de 12, Osmaniye'de 16 ve Şanlıurfa ilinde 10 olmak üzere toplam 331 okulun tükettiği elektrik enerjisi karşılanmaktadır." dedi.

Toplantıda söz alan KfW Kıdemli Proje Yöneticisi Nils MADENBACH; "Millî Eğitim Bakanlığı ve Proje Uygulama Birimi yapmış oldukları çalışmalar kapsamında yürekten tebrik ediyorum. Proje başından bu yana çok yol kat edildi. Bunun gerçekleşmesinde emeği olan tüm paydaşlara teşekkür ediyorum." dedi.

Toplantının devamında Millî Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğü Yapı İşleri Daire Başkanı Musa RAHMANLAR, altyapı ve enerji projeleriyle ilgili sunumlar yaparak projelerin mevcut durumu hakkında katılımcılara detaylı bilgiler verdi.

Toplantı karşılıklı görüş alışverişlerinin ardından iyi temennilerle son buldu.

 

16-10-202316-10-202316-10-202316-10-202316-10-202316-10-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Cad. Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü B Blok Beşevler Yenimahalle/ANKARA - Telefon Rehberi için tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.