İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğü

EĞİTİM ALTYAPISININ GÜÇLENDİRİLMESİ, KRİZ ZAMANLARINDA HERKES İÇİN EĞİTİM I, II & III VE TEMİZ ENERJİ VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖNLEMLERİ PROJELERİ 9. YÖNLENDİRME KOMİTESİ TOPLANDI

EĞİTİM ALTYAPISININ GÜÇLENDİRİLMESİ, KRİZ ZAMANLARINDA HERKES İÇİN EĞİTİM I, II & III VE TEMİZ ENERJİ VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖNLEMLERİ PROJELERİ 9. YÖNLENDİRME KOMİTESİ TOPLANDI

27-01-2023

Yılda iki defa gerçekleştirdiğimiz, projelerimizin paydaşlarının bir araya geldiği ve uygulama süreçlerinin geliştirilmesi adına gündemdeki önemli hususların konuşulduğu Yönlendirme Komitesi Toplantısının 9.'su 26 Ocak 2023'te Ankara'da düzenlendi.

Toplantı, Altyapı ve Enerji Verimliliği Önlemleri Projeleri olarak 2 oturumda hibrit olarak gerçekleştirildi. Sabah oturumunda Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi ve Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim I, II & III Projeleri, öğleden sonra ise Temiz Enerji ve Enerji Verimliliği Önlemleri Projesi toplantıları yapıldı.

Toplantılara Millî Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Umut GÜR, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Birimi Başkanı Angel Gutierrez HIDALGO, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Program Yöneticisi İlhan GULTEKİN, KfW Ankara Ofis Direktörü Kirk MILDNER Kıdemli Proje Yöneticisi Nils MADENBACH, Dünya Bankası İnsani Gelişme Program Lideri Heba Elgazzar, KfW Kalkınma Bankası temsilcileri, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı temsilcileri, elektrik dağıtım kurumları temsilcileri ve İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğü Proje Uygulama Birimi katılım sağladı.

İki toplantı da Millî Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Sayın Umut GÜR yönetiminde, Dünya Bankası, KfW ve Avrupa Birliği temsilcilerinin açılış konuşmalarıyla başladı.  

"Tamamlanmış okulları görmek, o okulları ziyaret etmek beni geleceğe dönük umutlandırdı."

Sabah oturumunda açılış konuşmasını yapan KfW Kalkınma Bankası Ankara Ofis Direktörü Kirk MİLDNER "Bugün burada olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Özellikle Eylül 2021'den bu yana yaşanan küresel tedarik zincirinde yaşanan sorunlar Türkiye'de inşaat sektörünü de vurdu. Her ne kadar inşaat sektöründe böyle bir sorun yaşansa da Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim I Projesinde tamamlanmış okulları görmek, o okulları ziyaret etmek beni geleceğe dönük umutlandırdı. Tamamladığımız okullar ve geçmişteki buna bağlı başarı öykülerimiz bizlere ilave enerji sağladı. Millî Eğitim Bakanlığı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve biz KfW Kalkınma Bankası olarak bu zor şartlar altında dahi eksiksiz ve son derece güçlü bir iş birliği gösterdik. Sizlerle önümüzdeki süreçte de iş birliğimizi sürdürmek için sabırsızlanıyorum. Çok teşekkür ediyorum." dedi.

27-01-2023

"300'ün üzerinde bir okul hedefinden söz ediyoruz."

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Birimi Başkanı Angel Gutierrez HIDALGO açılış konuşmasında "Bugün burada olduğum için çok mutluyum. Sayın KİRK'in de bahsettiği gibi amaçları yüksek olan bir programın parçasıyız. Projelerimiz tüm çocuklarımızın eğitim fırsatlarının artırılması için çok özel bir anlam taşıyor. Her ne kadar proje hedeflerini revize etmemiz gerektiyse bile 300'ün üzerinde bir okul hedefinden söz ediyoruz. Bunu çok önemli bir başarı olarak değerlendiriyoruz. İyi bir şekilde sürmekte olan iş birliğimiz için minnettarız. Çok teşekkürler." dedi.


"57 Okul x 1150 Genç Hayat"

Dünya Bankası İnsani Gelişme Program Lideri Heba ELGAZZAR, "Böyle büyük ve önemli projelerin Yönlendirme Komitesi toplantısında bulunmak oldukça mutluluk verici. Sözlerime başlarken iki önemli sayıdan bahsetmek istiyorum. Bir tanesi 57 diğeri 1150. Bu iki sayıyı çarptığınız zaman oldukça fazla bir öğrenci sayısı elde ediyorsunuz. Bu 57 yeni eğitim binasıyla sadece insani birtakım zorlukların değil aynı zamanda Covid-19 sonrası öğrenim zorluklarının da üstesinden gelindiğini gördük. 1150 sayısı ise Aralık 2022'de Adana'da ziyaret ettiğimiz bir okuldaki toplam öğrenci sayısından geliyor. 1150 adet genç hayat. Bu çocuklar projelerimiz kapsamında yapılan okullarda eğitim görüyorlar. Hem Suriyeli hem de Türk çocukların beraber okuduğu bir ortamdan söz ediyoruz. Bu sayede yine özellikle Covid-19 sonrası öğrenme ortamlarında yaşanan insani problemlerin de önüne geçmiş oluyoruz" dedi.

27-01-2023

İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Sayın Umut GÜR, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, KfW ve Dünya Bankası temsilcilerinin yaptığı açılış konuşmalarının ardından söz alarak, "Sözlerime başlarken öncelikle şunu belirtmek isterim ki umarım bir sonraki bir araya gelişimizde bugün toplantıya çevrim içi olarak katılan katılımcılarımız da yüz yüze olarak katılım gösterirler. Bu sayede başarılarımızı hep birlikte yüz yüze kutlamış oluruz. Projenin başından bu yana birçok çocuğumuzun hayatına dokunduk. Önümüzdeki dönemde daha fazla çocuğun hayatına dokunmaya devam edeceğiz. 

 

 

"Hiçbir çocuğumuz geride bırakmama inancıyla çalışıyoruz"

Projelerimizde bir yandan ihtiyaçlar çerçevesinde kapsamlı bir yatırım perspektifi ortaya konulmaktayken, diğer yandan çocuklarımızı yeni okullarına zamanında kavuşturabilmek için inşaatlarımız durmadan devam etmektedir. İçinde bulunduğumuz olumsuz koşullara rağmen pandemi sürecinin tamamında proje uygulama birimindeki uzmanlarımızın çalışmalara bir gün bile ara vermediğini ve saha denetimlerinden inşaat faaliyetlerine kadar çalışmaların durmadığını hatırlatmak isterim. 2021 yılında 1.277 adam-gün gerçekleşen saha denetim çalışmaları, 2022'de neredeyse ikiye katlanmış ve 2.385 "adam-gün"e ulaşmıştır. Proje Uygulama Biriminin tüm bu fedakârlıklarının arkasında yatan en önemli neden hiçbir çocuğumuzu geride bırakmama inancıdır. Bugüne kadar 160 okulumuzu tamamlayarak teslim etmiş bulunmaktayız" dedi.

Toplantının devamında Millî Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğü Yapı İşleri Daire Başkanı Musa RAHMANLAR, altyapı ve enerji projeleriyle ilgili sunumlar yaparak projelerin mevcut durumu hakkında katılımcılara detaylı bilgiler verdi. 

Toplantı karşılıklı görüş alışverişlerinin ardından iyi temennilerle son buldu. 

27-01-202327-01-202327-01-2023

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Cad. Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü B Blok Beşevler Yenimahalle/ANKARA - Telefon Rehberi için tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.