İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğü

ENERJİ VERİMLİLİĞİ ARTIRILMIŞ OKULLARI DEVREYE ALMA TÖRENİ GAZİANTEP'TE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ENERJİ VERİMLİLİĞİ ARTIRILMIŞ OKULLARI DEVREYE ALMA TÖRENİ GAZİANTEP'TE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Birliği finansal desteği ve KfW aracılığıyla, Millî Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan Geçici Koruma Altındaki Suriyelilere Ev Sahipliği Yapan İller İçin Temiz Enerji ve Enerji Verimliliği Önlemleri Projesi'nin 3. Bileşeni olan Enerji Verimliliği Dönüşümleri kapsamında tamamlanan 41 okulumuzun toplu açılışı "Enerji Verimliliği Artırılmış Okulları Devreye Alma Töreni" adı altında 6 Aralık 2022 tarihinde Gaziantep Ali Küncülü Ortaokulunda gerçekleştirildi.

Törene, Gaziantep Valisi Davut GÜL, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus MEYER- LANDRUT, Millî Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Umut GÜR, Alman Kalkınma Bankası (KfW) Ankara Ofis Direktörü Kirk MILDNER, İl Millî Eğitim Müdürü Yasin TEPE, il protokolü, Millî Eğitim Bakanlığı Proje Uygulama Birimi temsilcileri ile Ali Küncülü Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri katılım gösterdi.

08-12-2022

MILDNER: "94 Yeni Yapım ve 55 Okuldaki 1.200 Atölyenin Yenilenmesi Çalışmalarına Destek Verdik"
KfW Ankara Ofis Direktörü Kirk MILDNER kürsüdeki konuşmasına Ali Küncülü Ortaokulu öğrencilerini Türkçe selamlayarak başladı. MILDNER konuşmasına; "GKAS Ev Sahipliği Yapan İller İçin Temiz Enerji ve Enerji Verimliliği Önlemleri Projesi, KfW aracılığıyla Millî Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanmakta ve Avrupa Birliği mali desteği ve iş birliği ile yürütülmektedir. Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti, geçici koruma altındaki Suriyeli krizinin çözümünde birlikte çalışmaktadırlar." diyerek başladı. Farklı projeler kapsamında KFW olarak, Avrupa Birliği adına Millî Eğitim Bakanlığına destek sağladıklarını belirten MILDNER, özellikle 94 yeni okulun inşa edilmesi ve açılması ile 55 okuldaki 1.200 atölyenin yenilenmesi çalışmalarına destek verdiklerini belirtti. "Bizim Temiz Enerji Projemiz Türkiye'nin sürdürülebilir büyüme ve iklim değişikliği hedefleri ile de uyumludur. Bu hedeflere doğrudan katkıda bulunmaktadır. Bu projenin iklimi koruma ve eğitimi bir araya getirmesinden de çok memnunum. Eğitim, iklim değişikliği ile mücadelede çok önemli." ifadeleriyle sözlerini noktaladı.

 08-12-2022Millî Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Umut GÜR: "55 binin üzerinde okul ve 140 binin üzerinde bina ile çocuklarımız başta olmak üzere tüm bireylerimize yönelik eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürüyoruz."
Millî Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Umut GÜR, Bakanlık olarak, 55 binin üzerinde okul ve 140 binin üzerinde bina ile çocuklarımız başta olmak üzere tüm bireylerimize yönelik eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürdüklerini dile getirerek sözlerine başladı. GÜR sözlerine, "Şunu paylaşmak istiyorum: son yıllarda, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik, bütün bu faaliyetlerin içinde yerini daha yoğun ve etkili bir şekilde almıştır. Yeni inşa edilen binalarımızın enerji performans sınıfının B seviyesinde gerçekleştirilmesinin yanında, son 3 yılda güçlendirmesini gerçekleştirdiğimiz 1.500 binamızın tamamında enerji verimliliği performansı ortalama %25 iyileştirilmiş ve enerji tüketim değerlerine göre enerji performans sınıfı B seviyesine yükseltilmiştir. Diğer onarım ihtiyaçları da giderilen bu binalarımız aynı zamanda engelli erişimine uygun hale getirilmiştir. 2023 yılında 1.000 okulumuzda daha bu iyileştirmeyi hedefledik." diyerek devam etti.

GÜR; "Bu sene başlattığımız Çevre Dostu Bin Okul Projemizle, temel eğitim seviyesindeki okullarımızda dönüşümü hedefledik. Her ilçede en az 1 tane okulumuzun çevre dostu hale getirilmesini ve örnek olmasını amaçladık. Proje kapsamında, varlık sensörlü aydınlatma, sensörlü musluk bataryası, LED armatür, doğalgaz kazanı, termostatik vana dönüşümü, güneş enerji santralleri (GES), enerji anlık izleme paneli kurulumu, kompanzasyon panosu iyileştirilmesi, geri dönüşüm malzemeden kütüphane yapımı gibi yatırım ve faaliyetler gerçekleştirdik." dedi.

Geçici Koruma Altındaki Suriyelilere Ev Sahipliği Yapan İller İçin Temiz Enerji ve Enerji Verimliliği Önlemleri Projesinin, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik konusunda giderek artan gündemleri içinde müstesna bir yeri olduğunu ifade eden Umut GÜR, bu Proje ile okullarda ihtiyaç duyulan enerjinin sürdürülebilir şekilde sağlanmasını hedeflediklerini belirtti. Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği çalışmalarının bütüncül şekilde ele alındığı projede; çatı üstü güneş enerji santralleri, arazi güneş enerji santralleri, okullarda enerji verimliliği dönüşümü çalışmaları olmak üzere 3 bileşen bulunduğunu vurguladı.

GÜR, konuşmasının sonlarında "Avrupa Birliği finansal desteği ve Alman Kalkınma Bankası aracılığıyla geliştirdiğimiz projemizde, okul çatılarımızı değerlendirme yolunda büyük bir adım atarak 50 okuldaki 77 çatımızda 6 Megawattlık kurulu güce ulaştık. Bu sayede elde ettiğimiz elektrik enerjisiyle, 243 eşdeğer okulumuzun, 170.100 öğrencimizin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamaktayız." dedi.

GÜR, süreç boyunca gösterdikleri destek ve iş birliğinden dolayı Alman Kalkınma Bankasına, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonuna, Gaziantep Valiliğine, katkı sunan tüm kurumlara ve İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğü ekibine teşekkürlerini sunarak konuşmasını sonlandırdı.

 08-12-2022LANDRUT: "10 Milyar Euro'yu Aşkın Finansman Desteği Verdik"
Törende konuşan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus MEYER- LANDRUT; "Türkiye'ye Avrupa Birliği olarak 2014 yılından bu yana, ev sahibi illere ve geçici koruma altındaki Suriyelilere destek olmak amacıyla 10 milyar Euro'yu aşkın finansman desteği verdik. Bu desteğin 2 milyar Euro'sunu eğitime harcadık ve bu çerçevede 210 milyon Euro daha destek vermeyi planlıyoruz" diyerek sözlerine başladı. Eğitim altyapısına vermekte oldukları desteğin yanı sıra, okullaşma oranlarını arttırmak amacıyla projeler de yürüttüklerini belirten LANDRUT, "Bu çerçevede Piktes projesi ile geçici koruma altındaki Suriyeliler ve ev sahibi illerin nitelikli ve kapsayıcı eğitim hizmetlerine erişimlerinin arttırılması çabalarında Türkiye'yi destekliyoruz" dedi.

Konuşmasında iklim değişikliğine de değinen Büyükelçi; "İklim değişikliği günümüzde son derece önemli bir problem. Küresel ısınmanın ortaya çıkardığı sonuçlarla mücadele etmek için çok çalışmamız gerekiyor. Bu projeye de iklim değişikliğinin sonuçlarını azaltabilmek için destek veriyoruz. Paris Antlaşmasının da tarafı olan Türkiye ile çalışıyoruz. Gaziantep'in, küresel ısınma ile mücadelede öncülük eden bir kent olduğunu görmekten memnuniyet duyuyor ve Gaziantep'e teşekkür ediyorum." diyerek konuşmasını bitirdi.

08-12-2022Vali GÜL: "Eğitim İçin Ne Kadar Yatırım Yapılsa da İhtiyaç Azalmıyor"
Gaziantep Valisi Davut GÜL konuşmasına, Büyükelçi Nikolaus MEYER- LANDRUT olmak üzere Alman Kalkınma Bankasının yöneticilerine teşekkür ederek başladı. Gaziantep'in genç bir şehir olduğunu ve dolayısıyla eğitim ile ilgili ihtiyaçlarının fazla olduğunu vurgulayan Vali GÜL, "Eğitim için ne kadar yatırım yapılsa da ihtiyacın azalmadığı görülüyor. Millî Eğitim Bakanlığımızın bütçesi ile son 4 yılda, yaklaşık 80 yılda yapılan toplam derslik kadar derslik yapılmış olsa da eksikliklerimiz bitmiyor. Bu anlamda Avrupa Birliğinin Alman Kalkınma Bankası aracılığıyla şehrimizin eğitimine yaptığı yatırımlar bizim için çok değerli. Yatırımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum." dedi.
Konuşmaların sonrasında enerji verimliliği artırılan Ali Küncülü Ortaokulu gezilerek yapılan çalışmalar yerinde incelendi. Ardından hatıra fotoğrafı çekilerek etkinlik sona erdi.

08-12-2022 08-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-2022

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Cad. Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü B Blok Beşevler Yenimahalle/ANKARA - Telefon Rehberi için tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.